Răspuns :
H2SO4 + 2NaCl -> Na2SO4 + 2HCl
a)
Pentru acidul sulfuric avem:
800 g x 49% = 392 g H2SO4
Masa 1 mol H2SO4 = 98g
392/98 = 4 moli H2SO4
Conform ecuatiei de mai sus, 2 moli de NaCl reactioneaza cu 1 mol de H2SO4. Deci la 4 moli de H2SO4, avem 8 moli de NaCl (raport 1:2).
Masa 1 mol NaCl = 58,5 g
Masa 8 moli NaCl = 58,5 x 8 = 468 g NaCl
La o concentratie de 20% avem:
468g...................20%
x g..........................100%
===========================
x = 100 x 468 / 20 = 2340 g (2,34 kg)
b)
Din ecuatia de sus vedem ca dintr-un mol de H2SO4 rezulta 1 mol de sare Na2SO4. Deci reactioneaza in raport de 1:1. De vreme ce avem 4 moli de H2SO4 ce reactioneaza, rezulta ca avem tot 4 moli de sare Na2SO4 ca produs.
c)
Din ecuatia de mai sus vedem ca dintr-un mol de H2SO4 rezulta 2 moli de HCl (deci reactioneaza in raport de 1:2). La 4 moli de H2SO4, avem 8 moli de HCl.
1 mol HCl = 36,5 g
8 x 36,5g = 292 g HCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!