am nevoie urgent vă rog

Răspuns:
200g NaCl si 800g H2O
Explicație:
[tex]Ro=\frac{m}{V}[/tex]
insa [tex]Ro=\frac{1g}{cm^{3}}[/tex]
Consider volumul de solutie- 1 litru. Transformand din litru in decimetrii, obtinem echivalentul => 1l=1dm cub=1000 cm cubi
=>[tex]\frac{m}{1000cm^3} =\frac{1g}{cm^{3}} => m=1000g[/tex]
Ceea ce stim: ms=1000g, c=20%
Ceea ce trebuie sa aflam: md=?; ma=?
Vom afla md din formula concentratiei procentuale.
[tex]c=\frac{md}{ms}*100 => md=\frac{c*ms}{100}[/tex]
[tex]=> md\frac{20*1000}{100}=20*10=200g NaCl[/tex]
Din formula masei solutiei, vom afla cantitatea de apa:
ms=md+ma => ma=ms-md
ma=1000g-200g=800g H2O