Răspuns :
Răspuns:
2) Densitatea butanului, C₄H₁₀, în condiții normale de temperatură și presiune se calculează cu expresia matematică:
d₀(ρ) = masa moleculară (M) butan (g/mol) / Volum molar , Vm, (L/mol)
Calculăm M la butan și împărțim la 22,4 L ( volum molar)
M C₄H₁₀=4.A C + 10. A H =4.12+1.10=48+10=58 g/mol
Rezultă:
d₀(ρ) = 58 g/mol/ 22,4 L/mol=2,589 g/L
3) Densitatea relativă a NO₂, față de aer, se calculează cu expresia matematică:
d NO₂/ aer = M NO₂/ M aer
unde:
M NO₂= masa moleculară la NO₂ , g/mol
M aer = masa moleculară la aer, = 28,9 g/mol
M NO₂= A N + 2. A O = 14+2.16=14+32=46 g/mol
Rezultă:
d NO₂/ aer = 46 g/mol/ 28,9 g/mol=1,592 aprox
Nu are unitate de măsură, este adimensională.
4) Calcul de volum H₂ , X, (L), măsurat în condiții normale de temperatură și presiune, necesar pentru formarea de 84 g de Fe, prin reacția cu Fe₂O₃.
Se aplică un calcul stoechiometric, la ecuația chimică de reducere a oxidului feric . Se lucrează cu volumul molar, 22, 4L /1 mol H₂ (gaz).
A H =1 g/mol atom; A Fe =56 g/mol atom / sunt valori rotunjite
mase. volume: X, L, H₂..................................84gFe
ecuația chimică: 3 H₂ + Fe₂O₃ → 2 Fe + 3H₂O
moli: 3.................1.....................2.................3
M, Vm 3.22,4L/mol.....................2. 56 g
X, L, H₂= 84 g . 3.22.4 L/mol / 2.56 g/mol=50,4 L
R: 2) 2,589 g/L; 3) 1,592 ; 4) 50,4 L
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!