Răspuns :
Daca este hidrocarbura inseamna ca contine doar H si C
deci 100-80=20%H
aflam formula bruta
C: 80/12=6.66
H: 20
impartim cele doua numere obtinute la cel mai mic, in cazul asta, 6.66
C: 6.66/6.66=1
H: 20/6.66=3
formula bruta este (CH3)n
ne raportam la masa molara
12n+3n=30
15n=30
n=2
de aici scoatem formula moleculara C2H6
Răspuns:
a) C2H6 (etan)
Explicație:
Formula generala a hidrocarburii: [tex]C_{x} H_{y}[/tex]
M=30g
30g hidrocarbura................... b grame C
100..............................................80
*explicatie a raportului: noi stim ca in 30 de grame se gaseste o cantitate de carbon, necunoscuta, pe care o vom nota cu b. Ni se spune ca aceasta contine 80% Carbon. Vedem ca este in procente => deducem ca in 100g de substanta se afla 80 de grame de Carbon. Astfel formam regula de 3 simpla. Observam ca este direct proportionala si scriem raportul obtinut.*
[tex]=> b=\frac{80*30}{100}=24g Carbon[/tex]
Dar noi avem nevoie de moli. Formula pentru a afla numarul de moli este:
[tex]n=\frac{m}{M}[/tex]
[tex]=> n=\frac{24}{12}=2moli[/tex]
M=30g
dar M=xAc+yAh <=> 30=12*2+1*y <=> 30=24+y <=> y=6g Hidrogen
[tex]n=\frac{6}{1}=6moli[/tex]
Avem 2 moli Carbon si 6 moli Hidrogen => Formula este a) C2H6 (etan)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!