Răspuns :
Răspuns: O propunere, așa cum am înțeles din enunț!
Avem o reacție chimică între NaCl pur și H₂SO₄ pur, cu formare de HCl și Na₂SO₄.
Masele de H₂SO₄ reactant și HCl și Na₂SO₄ produși de reacție se află prin calcul stoechiometric.
2NaCl pur + H₂SO₄ pur → 2 HCl pur ↑ + Na₂SO₄ pur
Calcule:
a) mase moleculare, M , la: NaCl, H₂SO₄, Na₂SO₄ și HCL
Extragem din tabelul maselor atomice, masa atomică, A la:
A Na=23, A H=1; A Cl=35,5; A O=16; A S =32 / sunt rotunjite
M NaCl = A Na+ A Cl =23+35,5=58,5 g/mol
M H₂SO₄= 2.A H + A S + 4 .A O =2.1+32+4.16=2+32+64=98 g/mol
M HCl = A H + A Cl = 1+35,5=36,5 g/mol
M Na₂SO₄= 2.ANa+A S + 4.A O =2.23+32+4.16=46+32+64=142 g/mol
b) calcul de masa de NaCl pur, m NaCl pur
Avem 600 g de NaCl impur (sare) cu 2,5 g de impurități
Deci, masa de sare= masa de NaCl pur + masa de impurități
600 g sare= m NaCl pur +2,5 g impurități
m NaCl pur = 600 g sare-2,5 g impurități = 597,5 g
c) Calcul de masa de H₂SO₄ consumată de 597,5 g de NaCl
O notăm cu X, g, și o aflăm prin calcul stoechiometric aplicat la ecuația chimică:
m: 597,5 g...............X g
2NaCl pur + H₂SO₄ pur → 2 HCl pur ↑ + Na₂SO₄ pur
M. 2.58,5g/mol........98 g/mol
X, g, H₂SO₄ = 597,5 g. 98/2.58,5=500,47 g
d) Calcul de masa de HCl formată de 597,5 g de NaCl
O notăm cu Y, g, și o aflăm prin calcul stoechiometric aplicat la ecuația chimică:
m: 597,5 g..........................................Y g
2NaCl pur + H₂SO₄ pur → 2 HCl pur ↑ + Na₂SO₄ pur
M. 2.58,5g/mol.................................2.36,5 g/mol
Y, g, H₂SO₄ = 597,5 g. 2.36,5 /2.58,5=372,799 , aprox 372,80 g
e) Calcul de masa de Na₂SO₄ formată de 597,5 g de NaCl
O notăm cu Z, g, și o aflăm prin calcul stoechiometric aplicat la ecuația chimică:
m: 597,5 g......................................................................Z g
2NaCl pur + H₂SO₄ pur → 2 HCl pur ↑ + Na₂SO₄ pur
M. 2.58,5g/mol.............................................................. 142g/mol
X, g, Na₂SO₄ = 597,5 g. 142/2.58,5=725,17 g
R: veti trece în căsuțe, valorile de mai sus, corespunzătoare
M NaCl=58,5; M H₂SO₄=98; M Na₂SO₄=142; M HCl = 36,5
apoi:
m NaCl pur =597,5 g
m HCl =372,80 g
m H₂SO₄= 500,47 g
m Na₂SO₄ = 725,17 g
Verificați, calculele!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!