👤

Un avion parcurge distanţa de 540 km dintre două aeroporturi în 45 minute. Cu ce viteză medie se
deplasează avionul?


Răspuns :

Răspuns:

v =d/t

v = 540 000m/45 * 60s

v = 200m/s = 720km/h

Explicație: