Răspuns :
acid salicilic = HO-C6H4-COOH, 1a moli
miu = 138 g/mol
anhidrida acetica = (CH3CO)2O, 2a moli
miu = 102 g/mol
=> 138a + 2a102 = 410,4 => a = 1,2
=> 138a = 165,6 g c. salicilic
=> 410,4-165,6 = 244,8 g anhidrida
1 mol acid se condenseaza cu 1 mol anhidrida
=> 1,2 moli acid va condensa 1,2 moli anhidrida, deci anhidrida acetica este in exces iar calculele le vom face fata de acid
1,2 moli m g
HO-C6H4-COOH + (CH3CO)2O --> CH3COO-C6H4-COOH + CH3COOH
1 180
=> m = 1,2x180/1 = 216 g acid acetilsalicilic obtinut teoretic la 100% (Ct) dar practic (Cp) cat s-a obtinut la 80%..?
100% ................... 216g (Ct)
80% ........................ Cp = 172,8 g acid acetilsalicilic
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!