👤

Acetona este o substanta volatila. Cata caldura e absorbita pentru vaporizarea completa a unei sticle de 250g, lasata deschisa? Se da caldura latenta specifica de vaporizare λ=52000 J/Kg.

Răspuns :

Explicație:

m=250g=0,25kg

Q=m*landa=0,25*52000=13000J