Un corp se deplaseaza cu viteza 36 km/h timp de 2 minute sub optiunea unei forțe de 16 N. Sa se afle lucrul mecanic efectuat de forta F? Va rog repede
Datele problemei: v=36 km/h= 36:3,6=10 m/s t=2 min=2*60=120 s F=16 N L=? Formula de calcul pt lucrul mecanic este: L=F*d, dar d=v*t Atunci L=F*v*t L=16*10*120=160*120=19200 J=19,2 kJ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!