👤

determina concentratia solutiei obtimute prin dizolvarea a 15g de sare de bucatarie in 235g apa


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

md=15g sare

mapa= 235g

c=?

c= md .100 : ms

ms= md + mapa

ms= 15 + 235= 250 g sol.

c= 15.100 : 250=6%

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari