👤

Un biciclist numără 10 borne kilometrice în timp de 18 minute. Care este viteza sa?​

Răspuns :

Răspuns: c = 8,33 m/s = 30 km/h

Explicație:

distanta dintre doua borne este 1 km = 1000 metri

daca biciclistul a numarat 10 borne, inseamna ca a parcurs 9 distante dintre borne, adica 9 km !!!!

viteza = distanta : timp

             distanta = 9 km = 9 x 1000 = 9000 m

             timp = 18 minute = 18 x 60 = 1080 secunde

v = d : t = 9 000 m : 1080 s = 8,33 m/s  

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari