👤

Printr-un reșou trece o sarcină electrică de 1440 C în timp de 8 minute, iar printr-un alt reșou o sarcină de 30C în 10 s. Prin care din ele curentul are o intensitate mai mare?

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

I=Q/T

Q1=1440C

T=8×60=480s

rezulta ca I1= 1440/480=3A

Q2=30C

t=10s

rezulta ca I2=30/10=3A

concluzionam ca intensitatile sunt egale.

sper ca te.am ajutat