Răspuns :
Răspuns: 27 lei
m-notam 1kg de mere
5m=15 lei
m=15 :5
m=3 lei
9m=3*9=27 lei
9 kg de mere costa 27 de lei
Bafta!
Răspuns:
Bună!⚘
5 kg mere.........15 lei
9 kg mere.........x lei
1.Cât costă un kg de mere?
15:5=3 lei
2.Cât 9 kg de mere?
9×3=27 lei
❄Sper că te-am ajutat!❄
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!