👤

Un obiect costa 400 000 lei. Pretul obiectului s-a redus cu 30%. Dupa reducere pretul obiectului este...

Răspuns :

Salut,

Reducerea de preț se calculează așa:

[tex]30\%\cdot 400\ 000=\dfrac{30}{100}\cdot 400\ 000=30\cdot 4000=120\ 000\ de\ lei.[/tex]

După reducere, prețul produsului este:

400 000 -- 120 000 = 280 000 de lei.

Ai înțeles rezolvarea ?

Green eyes.