👤

ce forta elastica apare intr-un resort cu constanta k= 150 N/m cand este alungit cu 1 cm? Ce masa are corpul care atârnat de resort produce aceasta deformare? g=10 N/kg. Repedeee!​

Răspuns :

Răspuns:

Fe=️l=150N/m•1cm=150N/m•0,01m=1,5N

Fe=G=mg=>m=Fe/g=1,5N (10N/Kg)=0,15kg