👤

Forța necesară ridicării unui corp cu masa de 4 g este

Răspuns :

Răspuns:

0.04N

Explicație:

4g=0.004kg

G(greutatea) = m ori g= 0.004 ori 10= 0.04 N

Forța cu care ridici este egala și de sens opus cu G deci forța este egala cu 0.04N