Vreau ex 29
VĂ ROG SĂ MĂ AJUTAȚI DAU COROANĂ

c%=(md/ms)*100
aflam masa de solut
5=(md/150)*100=>md=7,5 g
masa solutiei obtinute dupa evaporarea apei este 150-25=125g
c%=(7,5/125)*100=6%