Răspuns:
V = 2L
Explicație:
Reactia de oxidare energica a propenei este:
[tex]CH_2=CH-CH_3 + 5[O] = CO_2 + H_2O + CH_3-COOH[/tex]
In conditii normale 1 mol de gaz ocupa 22.4L
22,4 L propena.............5 moli [O]
2,24 L propena.............x moli [O]
=> x = (2,24*5)/22,4 = 0,5 moli [O]
[O] provine din reactia [tex]KMnO_4[/tex] cu [tex]H_2SO_4[/tex]
[tex]2KMnO_4 + 3H_2SO_4 = K_2SO_4+2MnSO_4+5[O]+3H_2O[/tex]
2 moli [tex]KMnO_4[/tex]................5 moli [O]
a moli [tex]KMnO_4[/tex]................0,5 moli [O]
=> a = (2*0,5)/5 = 0,2 moli
[tex]C_M = \frac{n}{V} =>V = \frac{n}{C_M}[/tex]
n = 0,2 moli [tex]KMnO_4[/tex]
[tex]C_M[/tex] = 0,1 M
[tex]V = \frac{0,2}{0,1} = 2L[/tex]