Răspuns :
❀ Salutare! ❀
❁ Rezolvare
4 caiete .......... 16 lei
7 caiete .......... x lei
Cât costă un caiet?
16 ÷ 4 = 4 lei un caiet
Cât costă 7 caiete?
7 caiete × 4 lei = 28 lei
Șapte caiete costă 28 de lei.
❀ Succes! ❀
^Help^
Răspuns:
28 lei
Explicație pas cu pas:
1 caiet-----? lei
4 caiete-----16 lei
7 caiete-----? lei
Rezolvare:
1)16 lei:4=4 lei este pretul unui caiet.
2)7×4 lei=28 lei costa 7 caiete.
Raspuns:28 lei costa 7 caiete.
^Bye^
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!