👤

2. Cu ce viteză se mişcă un mobil dacă el parcurge distanta de 6 km in timp de 10 min.
DECI DAU COROANA PLS VA ROG REPEDE​


Răspuns :

Răspuns:

6km=6000m

10min=600s

Vm=d/t=6000/600=10m/s

Explicație:

Vm->viteza medie

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari