Corpurile de mase m1=2kg și m2=8kg ,legate printr-un fir de masă neglijabilă se deplasează pe orizontală sub acțiunea unei forțe F1=60N.Calculați accelerația sistemului.(frecările se neglijează).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!