👤

LA TEMPERATURA DE 27°C SI PRESIUNEA DE 2 ATM UN GAZ OCUPA UN VOLUM DE 10dm³. CARE ESTE VOLUMUL GAZULUI DACA ACESTA ESTE ADUS IN CONDITII NORMALE?

Răspuns :

pV=NRT

10dm3= 10L

N= pV/RT = 2x10/0,082x300 = 0,81 moli

1 mol in cn......22,4L

0,81 moli in cn....x

x= 0,81x22,4= 18,14 L

verifica calculele

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari