👤

1. Calculați concentrația procentuală a soluției obținute prin dizolvarea a 60g de zahăr în 240g apă. Care este masa soluției obținute?

2. Se dizolvă 10g de sare in apa și se obtine o solutie cu concentratia c=2% . Ce masă are solutia obtinuta si ce masa de apa s-a folosit?

3. Se dizolva 15g de sodă caustică in 185g apa.
a) Ce concentratie va avea solutia astfel obtinuta?
b) Dar daca se mai adauga 100g de apa peste solutia initiala?
___________________________
Vă rog, ajutați-mă. E urgent. ​


Răspuns :

Răspuns:

1.

md=60g

mapa=240g

ms=240+60=300g

C=md×100/ms=60×100/240=25%

2.

md=10g

C=2%

ms=?

ms=md×100/C=10×100/2=500g

mapa=500-10=490g

3.

md=15g

mapa=185g

ms1=mapa+md=185+15=200g

a) C=?

C=md×100/ms=15×100/200=7,5%

b) ms2=ms1+mapa2=200+100=300g

C=md×100/ms2=15×100/300=5%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari