Răspuns :
5c...3p...61lei / x 4 => 20c...12p...244lei =>
8c...4p...92lei / x 3 => 24c...12p...276lei => scadem a doua din prima
4c....0p....32lei
1c.............32lei:4 = 8 lei un caiet
5c............8x5=40lei
5c....3p...61-40=21lei : 3 = 7 lei un pix
c - caiete;
p - pixuri;
5c + 3p = 61 => 5c=61-3p => c=(61-3p)/5;
8c + 4p = 92;
Il inlocuim pe c in a doua relatie:
8* (61-3p)/5 + 4p =92;
(488-24p)/5 + 4p = 92; // Aducem la acelasi numitor, adica pe 5 si il eliminam.
488-24p + 20p = 460;
488-460=24p-20p;
4p=28 => p=7;
c=(61-3*7)/5=(61-21)/5=40/5=> c=8;
Deci un pix costa 7 lei, iar un caiet 8 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!