👤

Ce greutate are un corp cu masa m=2,5 kg, știind că g=10 N/kg
Imi trebuie rapid că e test..​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

G=m*g => G=2,5kg*10N/kg

G=25N

G=m×g (Greutatea=masa ori acceleratia graviationala)

G=2,5kg× 10 N/kg

G=25N (Kilogramele se simplifica)