👤

9 sticle de ulei și 4 kg de zahăr costă 66 de lei.
9 sticle de ulei și 2 kg de zahăr costă 60 de lei. Prin metoda comparației va rog. ​


Răspuns :

9 sticle de ulei........4kg de zahăr.......66lei

9sticle de ulei ..........2kg de zahăr 60lei
2kg de zahăr 6lei
1kg de zahăr 6:2=3 lei
60-6=54lei 9 sticle de ulei
1 sticla de ulei 54:9=6





Sper ca e bine!