Răspuns :
3.
ms = 400g , c% = 25%
stim ca c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100 = 400x25/100 = 100 g
4.
ms1 = 200g , c1% = 50%
c%final = 75%
notam cu a = masa de apa evaporata
=> ms.final = ms1 - a = 200-a
md ramane nemodificat
din c% => md = ms1xc1/100 = 200x50/100 = 100g
=> c%final = mdx100/ms.final
=> 75 = 100x100/(200-a)
=> a = 5000/75 = 66,67 g apa
facem proba
ms.final = 200-66,67 = 133,33 g
=> c%.final = 100x100/133,33 = 75%, deci verifica calculele de mai sus
5.
md = 30g , c1% = 60%
c%final = 20%
din c% => ms1 = mdx100/c1 = 30x100/60 = 50 g sol
notam cu a = masa de apa adugata
=> ms.final = ms1 + a
md ramane nemodificat
=> c%final = mdx100/ms.final
=> 20 = 30x100/(50+a)
=> a = 2000/20 = 100g
facem proba
ms.final = 50+100 = 150g
=> c%.final = 30x100/150 = 20%, deci verifica calculele de mai sus
6.
Vs = 500 mL , c1% = 65% , p = 1,56 g/cm3 (mL)
c%final = 40%
notam cu a = masa de apa adaugata
stim ca p = ms/Vs => ms1 = pxVs = 1,56x500 = 780 g sol.
din c% => md = ms1xc1%/100 = 780x65/100 = 507g
=> ms.final = ms1 + a = 780+a
md ramane nemodificat
=> c%final = mdx100/ms.final
=> 40 = 507x100/(780+a)
=> a = 19500/40 = 487,5 g
facem proba
ms.final = 780+487,5 = 1267,5 g
=> c%final = 507x100/1267,5 = 40%, deci verifica calculele de mai sus
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!