Răspuns :
a)
md = 2 kg, c% = 20%
c% = mdx100/ms
=> ms = 2x100/20 = 10 kg saramura
stim ca ms = md + m.apa
=> m.apa = ms - md = 10 - 2 = 9,8 kg
b)
ms = 30g, c% = 10%
c%final = 30%
din c% => md = msxc%/100
= 30x10/100 = 3 g
dupa evaporare ms scade iar md ramane acelasi
ms1 = ms - m.apa.evaporata (a) = 30-a
=> 30 = 3x100/(30-a)
=> a = 600/30 = 20g apa evaporata
facem proba
md= 30g, ms2 = 30-20 = 10g
=> 30x100/10 = 30%, deci verifica calculele de mai sus
c)
ms = 80g , c% = 40%
c%final = 20%
din c% => md = msxc%/100
= 80x40/100 = 32g
la adugarea apei creste ms iar md ramane nemodificat
ms1 = ms + m.apa.adugata (a) = 80 + a
=> 20 = 32x100/(80+a)
=> a = 1600/20 = 80g apa adugata
facem proba:
ms1 = 80+80 = 160g
32x100/160 = 20%, deci verifica calculele de mai sus
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!