👤

Un şofer pleacă cu maşina cu viteza 90km/h şi ajunge în altă
localitate în 20 minute şi 20 secunde ,apoi se întoarce pe acelaşi
drum , dorind să ajungă înapoi, în locul din care a plecat în 30 de
minute.
A) Cu ce viteza trebuie sa meaga la întoarcere?
va rog sa ma ajute cineva dau coroanaaaaa!!!!!! ​


Răspuns :

Răspuns: viteza de intoarcere = 16,94 m/s = 6 km/h

Explicație:

din prima parte a problemei aflam distanta dintre localitati. din a doua parte, calculam viteza necesara intoarcerii.

1.  viteza = distanta : timp

  distanta = viteza x timp

                    viteza = 90 km/h = 90 000 m : 3600s = 25 m/s

                     timp = 20 min 20 s = 20 x 60 + 20 = 1220 secunde

distanta d = v t = 25 m/s x 1220 s = 30 500m = 30,5 km

2. viteza la intoarcere v1 = distanta : timp

                                          distanta = 30500 m

                                          timp = 30 min = 1800 s

 v = d : t = 30 500 m : 1800 s = 16,94 m/s

16,94 m/s = 16,94 m x 3600 s /h = 61 000 m /h = 61 km/h

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari