👤

Din câte grame de sare și apă se pot prepara 240 g de soluție 15%

Răspuns :

C=MD/MS*100

MS=240

C=15

15=MD/240*100

MD=36g de sare

MS=MD+APA

240=36+APA

APA=240-36=204g de apa

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari