👤

Bunaaa,va rog sa ma ajutați si pe mine sa compun o problema la matematica de class a 2 care sa conțină 3 produse va rog frumos ​

Răspuns :

Răspuns:

Într-un magazin erau pere, mere si caise care costau 12 , 15 respectiv 17 lei. Cat costa 2 pere, 3 mere si 1 caisă?

sper ca te-am ajutat...

REZOLVARE:

2×12+3×15+1×17=24+45+17=

=69+17=86