Din două localități A și B situate la distanţa AB = d = 162 km, pleacă două mobile: cel care pleacă din A are viteza Vi= 10 m/s, iar cel care pleacă din B are viteza vz= 72 km/h. Să se afle: a. Valoarea vitezei va exprimată în m/s b. După cît timp se vor întâlni mobilele, dacă ele pornesc în același moment unul spre celălalt c. Spațiile parcurse de fiecare mobil până în momentul întâlnirii
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!