Răspuns :
m2 g 358,4 L
C6H12O6 --ferment.alcool.--> 2C2H5OH + 2CO2
180 2x22,4
=> m2 = 180x358,4/2x22,4 = 1440 g glucoza a fermentat
m1 g 2160g
C6H12O6 + 2[Ag(NH3)2]OH --> C6H12O7 + 2Ag + 4NH3 + H2O
180 2x108
=> m1 = 180x2160/2x108 = 1800 g glucoza existenta in proba
=> n% = m2x100/m1 = 80%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!