9. Un corp cu masa m = 2 kg se mişcă cu viteză constantă pe o suprafata orizontal Coeficientul de frecare dintre corp şi suprafață este p = 0,2. Se dă: g= 10 N/kg. Să cere sensul deplasării a) reprezintă toate forţele care acționează asupra corpului b) calculați forta de frecare dintre corp și suprafaţă c) calculati forța de tractiune F ce acţionează asupra corpului
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!