👤

ma poate ajuta cineva sa inteleg problemele de genul: pentru o clasa de elevi s-sau cumparat 12 caiete si 7 stilouri, platinduse 320 de lei. stiind ca 4 caiete costa cat 3 pixuri ,afla pretul unui caiet si pretul unu pix

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

12 caiete...............7 stilouri.....................320 lei

4 caiete...............3 stilouri

12 caiete..............9 stilouri

9 stilouri.................7 stilouri....................320 lei

9 + 7 = 16 stilouri........................................320 lei

1 stilou............................................................320 : 16 = 20 lei

3 stilouri.............3 x 20 = 60 lei

4 caiete....................60 lei

1 caiet.......................60 : 4 = 15 lei

Explicație pas cu pas:

12 caiete...............7 stilouri.....................320 lei

4 caiete...............3 stilouri

12 caiete..............9 stilouri

9 stilouri.................7 stilouri....................320 lei

9 + 7 = 16 stilouri........................................320 lei

1 stilou............................................................320 : 16 = 20 lei

3 stilouri.............3 x 20 = 60 lei

4 caiete....................60 lei

1 caiet.......................60 : 4 = 15 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari