👤

Un grădinar voia să vândă 4 kg de mere de calitatea a doua cu 6 RON kilogramul și 2 kg de calitatea întâi îi cu 9 RON kilogramul la transport merele sau amestecat din greșeală Cu ce preț pe kilogram trebuie să vândă merele astfel încât să obțină aceeași bani dacă le ar fi vândut așa cum gândise la început​

Răspuns :

Răspuns:

4·6=24 RON mere calit.a2a

2·9=18 RON mere calit intai

24+18=42 RON suma obtinuta

4+2=6 kg mere in total

42:6=7 RON kg de mere