👤

Pe piata exista 3 jucatori princiapli care acopera 85% din piata in anul 2019 (A=45%, B=25%, C=15%). Tinta pentru anul 2021 este sa acopere 90% din piata, in conditiile in care se preconizeaza o crestere a vanzarilor cu 30%.
Care va fi ponderea detinuta de fiecare din cele 3 companii in 2021 daca vanzarile firmei A cresc cu 10%, iar a le firmei B cu 15%?


Răspuns :

Răspuns:

A=45+15=60 % B=25+15=40% iar C = -10 %  A+B+C = 90%

Explicație pas cu pas: