Răspuns :
1) 2C2H6(g) + 7O2(g) --> 4CO2(g) + 6H2O(l), ΔHr1= -3120 kJ
2) C(s) + O2(g) --> CO2(g), ΔHr2= -394 kJ
3) 2H2 + O2(g) --> 2H2O(l), ΔHr3= -572 kJ
Folosind legea lui Hess, determină delta H pentru reacția:
2C(s) + 3H2(g) --> C2H6(g) ΔHr = ? kJ
teoretic legea lui Hess spune:
ΔHr = ΔHr1 + ΔHr2 + ΔHr3
in cazul nostru avem:
fata de reactia de baza vedem fiecare component cum se gaseste in cele 3 reactii si vom aplica numitorul comun cu semnul (+ sau -) corespunzator
1) 2C2H6(g) + 7O2(g) --> 4CO2(g) + 6H2O(l), ΔHr1= -3120 kJ /x(-1)
2) C(s) + O2(g) --> CO2(g), ΔHr2= -394 kJ /x4
3) 2H2 + O2(g) --> 2H2O(l), ΔHr3= -572 kJ /x3
-------------------------------------------------------------------------------------------
2C(s) + 3H2(g) --> C2H6(g) ΔHr = ? kJ /x2
cum ΔHr = ΔHr1 + ΔHr2 + ΔHr3
=> 2ΔHr = (-1)ΔHr1 + 4ΔHr2 + 3ΔHr
=> 2ΔHr = (-1)(-3120) + 4(-394) + 3(-572)
=> 2ΔHr = -11560
=> ΔHr = -5780 kJ
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!