Principiul I al termodinamicii
O masa de gaz m=20 kg, este incalzita cu ΔT = 120 K, la volum constant
( V=const.).
Sa se afle:
Caldura Q;
Variatia energiei interne ΔU;
Lucrul mecanic efectuat de gaz L
Se dau: caldura molara la volum constant Cv=5/2R, R= 8310 j/kmol K, masa molara a gazului µ= 27kg/kmol.
O cantitate de ν = 4 kmoli de gaz este incalzita cu ΔT = 80 K, la presiune constanta (p=const.).
Sa se afle:
Variatia energiei interne ΔU;
Lucrul macanic efectuat de gaz L ;
Caldura Q.
Se cunosc: Cp = 4 R, R = 8310 J/Kmol K
Ce caldura este necesara pentru a incalzi o masa de 2 kg de metal cu
ΔT= 10K.
Se cunosc: caldura specifica pentru metal, c= 420 J/kg K, masa molara pentru metal, µ = 20 kg/kmol.
Ce caldura este necesara pentru racirea unei mase m= 5kg de nichel de la T1 = 393K la T2 =273K. Se da caldura specifica c = 480 J/kg K.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!