👤

Ce cantitate de sodă caustică se dizolvă în 420g apă, pentru a obţine 500g soluţie şi ce
concentraţie are soluţia rezultată?


Răspuns :

Răspuns:

md=500-420=80g

ms=500g

C=md×100/ms=80×100/500=16%