👤

a) Calculați 12% din 300
b) un obiect costa 400 de lei aflați prețul obiectului după o reducere de 15% urmată de o scumpire cu 5%


Răspuns :

Răspuns:

a.

[tex] \frac{12}{100} \times 300 = 36[/tex]

Răspuns:

a) 12% din 300

==> 12×300/100=12×3=36

b) 400 lei

15% ==> 400×15/100=4×15=60

400-60=340 (prețul după o scumpire de 15%)

340

5% ==> 340×5/100=340/20=17

340+17=357 (prețul după scumpirea de 5%)