👤

Un kilogram de mere este mai ieftin de 3 ori decât un kilogram de lămâi. 3 kilograme de mere şi 8 kilograme de lămâi costă 54 lei. Să se afle preţul din fiecare fel. Repede vă rog ​

Răspuns :

Răspuns:

Notam

m=un kg de mere

l=un kg de lămâi

l=3m

3m+8l=54

Înlocuind, obținem:

l+8l=54

9l=54

==>l=6 lei(un kg de lămâi costa 6 lei)

m=6:3=2 (un kg de mere costa 2 lei)