Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 kg rosii.................6 kg ardei...................36 lei
4 kg rosii = 3 kg ardei
3 kg ardei..................6 kg ardei.............36 lei
9 kg ardei..................................................36 lei
1 kg ardei = 36 : 9 = 4 lei
3 kg rosii = 3 x 4 = 12 lei
1 kg rosii = 12 : 4 = 3 lei
7 kg rosii = 7 x 3 = 21 lei
3 kg ardei = 3 x 4 = 12 lei
21 + 12 = 33 lei
Explicație pas cu pas:
Notam cu:
r - roșiile
a - ardei
4r + 6a = 36 lei
4r = 3a
înlocuim 4r in prima relatie
3a + 6a = 36 lei
9a = 36 lei |:9
a = 4 lei costa un kg de ardei
4r + 6•4 = 36
4r = 24 - 12
4r = 12 lei |:4
r = 3 lei costă un kg de roșii
7 kg de roșii = 7•3 = 21 lei costă 7 kg de roșii
3 kg de ardei = 3•4 = 12 lei costă 3 kg de ardei
7 kg de rosii + 3 kg de ardei = 21 lei + 12 lei = 33 lei
==pav38==
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!