👤

Calculati masa de clorura de argint rezultată in urma reacției dintre azotatul si 2 moli de N CL.


Răspuns :

Răspuns:

MNaCl = 23+ 35,5=58,5g/mol

MAgCl=108×35,5=143,5g/mol

m=58,5×2=117g NaCl

58,5g 143,5g

AgNO3 + NaCl => AgCl + NaNO3

117g xg

x=117×143,5/58,5=calculează