56*6 2*107 3*113.5
Fe2Cl3 + 6 KOH = > 2 Fe(OH)3 + 3 K2Cl
224g x y
ms=896 g solutie KOH => md (masa care reactioneaza) = c*ms/100 = 224g
masa molara KOH = 39+16+1 =56
si Fe(OH)3 = 56 + 3*17 = 107
Si K2Cl = 113.5
x= 224*2*107 / (56*6) = 142.66 g Hidroxid de fier
y= 224*3*113.5 / (56*6) = 227 g Clorura de potasiu