Nu stiu cum ai transcris problema... Asta e rezolvarea problemei oricum
135g 98g
CuCl2 + H2SO4 = > CuSO4 + 2HCl
x 29.4g
ms=147 g solutie H2SO4 => md = c*ms/100 = 147*20/100 = 29.4g
masa molara CuCl2 = 64+71 = 135g/mol
si H2SO4 = 2+32+64 = 98g/mol
x=29.4*135/98 = 40.5