👤

det masa apei adaugate peste 200 g saramura de concentratie 26 % pt a obtine o solutie de concentratie 20%

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms1=200g sol.

c1 =26%

c2=20%

mapa adaugata

-se afla  md  sol.

md= c1 . ms1 :100

md= 26 .200 : 100= 52 g sare

-se afla ms2    ( md este aceeasi )

ms2= md .100 :c2

ms2=52 .100 : 20=260 g sol.

-se afla masa de apa adaugata

m apa adaug. = ms2 - ms1

                        = 260 -200= 60 g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari