Răspuns :
1.
sodiu va reactiona cu o parte din masa de apa si va forma NaOH.
NaOH format cu restul de apa va forma o solutie apaosa.
7,5g m g md
2Na + 2H2O --> 2NaOH + H2
2x23 2x18 2x40
=> m = 7,5x2x18/2x23 = 5,87 g apa consumata
m.apa.ramasa = 80 - 5,87 = 74,13 g
=> md = 7,5x2x40/2x23 = 12,87 g NaOH
=> ms = md + m.apa.ramasa = 12,87 + 74,13 = 87g
=> c% = mdx100/ms = 12,87x100/87 = 14,8%
2.
stim ca Cm = md/VsxM, M.Na2SO4 = 2x23+32+4x16 = 142 g/mol
Vs = 300 mL = 0,3 L
=> md = CmxVsxM = 0,7x0,3x142 = 29,82 g Na2SO4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!