Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
mH2O=576 g
md=24 g
c=?
ms=md+mH2O=576+24 g=600 g
c=md/ms*100=24g/600g*100=4 %
Datele problemei:
mapa=576g
md=24g
c=?
Formula de calcul al concentrației procentuale este:
c=md/ms*100 dar ms=md+mapa
Atunci c=md/md+mapa*100
c=24/24+576*100=)c=24/600*100=)c=4%
mapa=576g
md=24g
c=?
Formula de calcul al concentrației procentuale este:
c=md/ms*100 dar ms=md+mapa
Atunci c=md/md+mapa*100
c=24/24+576*100=)c=24/600*100=)c=4%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!