👤

4 kg de rosii si 6 kg de ardei costa 36 lei. 4 kg de rosii costa tot atat cat 3 kg de ardei. atunci 7 kg de rosii si 3kg de ardei costa:

Răspuns :

Răspuns:

7 kg rosii = 21 lei

3 kg ardei = 12 lei

Explicație pas cu pas:

r=rosii

a=ardei

4 kg r+6 kg a=36 lei

4 kg r=3 kg a

inlocuim rosiile cu ardei in prima

3 kg a+6 kg a=36 lei

9 kg a=36 lei

1 kg a=4 lei

3 kg a=12 lei

4 kg r=3 kg a=>4 kg r=12 lei=>1 kg r=3 lei

7 kg rosii=3*7=21

Sper ca te-am ajutat daca mai vrei niste explicatii nu ezita sa imi scrii un comentariu.

Aduna le si dupa impartele ex. 4 rosii=4 rosii deci scrii in locu lor / si 6k ardei il scazi cu 3k ardei si ii imparti cu 36 si atunci stii cat e ardeiul si din 4kg rosii si 6 kg ardei scazi ardeii si dupa imparti la suma si ti iese si o sa stii cat sunt si un ardei si o rosie si le inmultesti si gara ai rez..
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari